Family Weekend - Film (Theatrical) (2013)

Filters
Sort by:
Kevin 'Cuz' Davis

Kevin 'Cuz' Davis

Additional Electrics
Dan 'The Creature Man' Briere

Dan 'The Creature Man' Briere

Animals Provider
Devon Alaric Westerholm

Devon Alaric Westerholm

Assistant Prop Master
Gregory Alexander

Gregory Alexander

Additional Craft Services
Leslie Ann Loughlin

Leslie Ann Loughlin

Costume Designer
Chris Aronoff

Chris Aronoff

Producer
William Arthur Shirey

William Arthur Shirey

Family Portraits
John Bails

John Bails

Tax Credit Financing
Carl Ballou

Carl Ballou

DIT
April Banuelos

April Banuelos

Production Intern
Nancy Bieszke

Nancy Bieszke

Stand-In
Courtney Bishop

Courtney Bishop

ADR Recordist
Paul Black

Paul Black

1st Assistant Editor
Mike Bliss

Mike Bliss

Visual Effects Artist
Tony Boyl

Tony Boyl

Office PA/ Runner
Nick Bozzone

Nick Bozzone

Additional ADR
Pete Brown

Pete Brown

Co-Executive Producer
Rob Burns

Rob Burns

Stand-In
Joel C. Warren

Joel C. Warren

Green Screen Footage
Chris Caesar

Chris Caesar

Foley Editor
Mark Camperell

Mark Camperell

Sound Effects Editor
Jason Catron

Jason Catron

Set PA
Diane Cheklich

Diane Cheklich

Second Unit Director
Timo Chen

Timo Chen

Assistant
Robert Combest

Robert Combest

Transportation Coordinator
Elizabeth Cortes

Elizabeth Cortes

Hair/Makeup Artist
Ian Courtney

Ian Courtney

Set PA
Brad D. Biggs

Brad D. Biggs

Co-Executive Producer
Mark Davis

Mark Davis

Production Intern
Drew Dawson

Drew Dawson

2nd Assistant Camera
Jenee DeAngelis

Jenee DeAngelis

Music Supervisor
Chris Debenedetto

Chris Debenedetto

Production Supervisor
Debi Derryberry

Debi Derryberry

Loop Group
jimmy dickson

jimmy dickson

Dolly Grip
Ron Digman

Ron Digman

Casting Director
Sean Doerr

Sean Doerr

Location Scout
Rusty Dunn

Rusty Dunn

Sound Editor
Steffen Dziczek

Steffen Dziczek

Craft Services PA
Elizabeth E Quinlan

Elizabeth E Quinlan

Office PA/ Runner
Jeffrey E. Janis

Jeffrey E. Janis

Co-Executive Producer
Tiffani Edwards

Tiffani Edwards

Actress .... Student
Joshua Ellis

Joshua Ellis

Assistant
Carolyn Epps

Carolyn Epps

Assistant
Heather Epps

Heather Epps

Second Unit Director
Benjamin Epps

Benjamin Epps

Editor
Karri Farris

Karri Farris

Key Makeup
Madeline Frick

Madeline Frick

Foley Artist
Kim Frink

Kim Frink

Office Intern
Amber Fritz

Amber Fritz

Script Supervisor
Peter Gail

Peter Gail

Co-Producer
Geoff George

Geoff George

1st Assistant Camera
Jessica Gilmore

Jessica Gilmore

Production Assistant
Mike Groner

Mike Groner

Insurance Broker
Jamie Lynn Hackney

Jamie Lynn Hackney

Assistant to Executive Producer
Colleen Halsey

Colleen Halsey

Editor
Tom Hambleton

Tom Hambleton

Foley Mixer And Supervising Foley Editor
Laura Harley

Laura Harley

Post Production Sound Coordinator
James Harold

James Harold

Transportation/Trailer Driver
Wendy Harris

Wendy Harris

Stand-In
Mark Haygen

Mark Haygen

Sound Mixer
Joel Henry

Joel Henry

Location Manager
Courtney Hermon-Taylor

Courtney Hermon-Taylor

Art Department Intern
Hugh Holesome

Hugh Holesome

Boom Operator
Tim Hoogenakker

Tim Hoogenakker

Sound Editor
Russ Howard III

Russ Howard III

Additional Music
T J Hellmuth

T J Hellmuth

1st Assistant Camera
Kyle Jackson

Kyle Jackson

D.I. Producer
Scarlett Jade

Scarlett Jade

Wardrobe Supervisor
Jeff Jimison

Jeff Jimison

Production Intern
Chris Johnston

Chris Johnston

Sound Editor
Matt K Turner

Matt K Turner

Screenplay
Patricia Kahn

Patricia Kahn

Audit And Tax Services
Nathan Kelly

Nathan Kelly

Score Orchestrator
Bryan Kimbel

Bryan Kimbel

Key Grip
Kyle Krajewski

Kyle Krajewski

Additional ADR
Lauren Kress

Lauren Kress

Key Hair
Samantha Kuester

Samantha Kuester

Wardrobe Assistant
Lindy Lenk

Lindy Lenk

Assistant
Nicholas Leone

Nicholas Leone

Additional 2nd Assistant Camera
Jon Lieckfelt

Jon Lieckfelt

Key Hair/makeup
Randy Little

Randy Little

Logo Artwork
Taylor Mahony

Taylor Mahony

Online Editor
Marianne Maiuri

Marianne Maiuri

Wardrobe Tailor
Valorie Massalas

Valorie Massalas

Casting Director
Mike Matesky

Mike Matesky

Score Assistant
Kevin Matley

Kevin Matley

Score Engineer
Katie Max

Katie Max

Assistant to Ms. Shirley Jones
Katie Max

Katie Max

Assistant
Audra Meagher

Audra Meagher

Art Department Intern
Matt Messina

Matt Messina

Musical Score Composer, Conductor And Producer
Michael Miller

Michael Miller

ADR Mixer
Joe Moore

Joe Moore

Assistant Production Coordinator
Youmi N. Ma

Youmi N. Ma

Executive Producer
Renee' Nix

Renee' Nix

Jump Rope Coach
Chris Norr

Chris Norr

Director of Photography
Tom Novell

Tom Novell

EPK/Webisodes
Jenn Oddo

Jenn Oddo

Production Intern
Todd Olsson

Todd Olsson

Executive Producer
Joey Ostrander

Joey Ostrander

Carpenter
Alan Pao

Alan Pao

D.I. Producer
Manuel Perez Pena

Manuel Perez Pena

Production Designer
Sebastian Perez-Burchard

Sebastian Perez-Burchard

Colorist
Clayton Perry

Clayton Perry

Sound Mixer
Andrew Peterson

Andrew Peterson

Best Boy Grip
Dayna Polehanki

Dayna Polehanki

Casting Director
Rachel Prescott

Rachel Prescott

Assistant
Gary R. Benz

Gary R. Benz

Executive Producer
Dawn Redman

Dawn Redman

Additional Audio
Dawn Redmann

Dawn Redmann

Post Production Sound Coordinator
Jennifer Rees

Jennifer Rees

Assistant
Don Ross

Don Ross

Studio Teacher
Brett Rothfeld

Brett Rothfeld

Additional ADR
Daniel S Noga

Daniel S Noga

Director of Photography
Milly Sanders

Milly Sanders

Loop Group
Adam Saunders

Adam Saunders

Producer
Jami Saunders

Jami Saunders

Still Photographer
Robert Sayers

Robert Sayers

Set PA
Dean Scofield

Dean Scofield

Loop Group
Angel Scott

Angel Scott

Wardrobe Intern
Zach Seely

Zach Seely

Viral Marketing Supervisor
Madeline Sekela

Madeline Sekela

Camera Intern
Robert Sestok

Robert Sestok

Artwork Provider
Scott Shaffer

Scott Shaffer

Product Placement
Taryn Shick

Taryn Shick

Prop Master
Evan Shogo Plumley

Evan Shogo Plumley

Driver
Stephanie Shortly Arble

Stephanie Shortly Arble

Hair/Makeup Artist
Jason Shusteric

Jason Shusteric

Production Intern
Diana Solomon

Diana Solomon

Hair/Makeup Artist
Angela Sostre

Angela Sostre

Line Producer
Audra Steavens

Audra Steavens

Intern
Graham Strachan

Graham Strachan

Gaffer
Jillian Szewski

Jillian Szewski

Set PA
Charles T Kovalik

Charles T Kovalik

Webisode Camera
Kimberly Tauber

Kimberly Tauber

Still Photo Assistant
Stephen Taylor-Wehr

Stephen Taylor-Wehr

2nd Assistant Camera
Sarah Thompson

Sarah Thompson

Hair/Makeup Artist
Heather Toll

Heather Toll

D.I. Producer
Julie Trussell

Julie Trussell

Assistant
Scott V. Hall

Scott V. Hall

Production Intern
Anthony Vanchure

Anthony Vanchure

Sound Editor
Bryan Varga

Bryan Varga

Assistant
Joe Vargo

Joe Vargo

Best Boy Electrics
Danika Von Gesjen

Danika Von Gesjen

Set Dresser
Darren Warkentin

Darren Warkentin

Logo Sound
Daniel Warnock

Daniel Warnock

Location Scout
Joel Warren

Joel Warren

Director of Photography
Geoff Wehner

Geoff Wehner

Set PA
Tim West

Tim West

Additional ADR
Jeff Wolka

Jeff Wolka

Production Intern
Jay Woods

Jay Woods

Set Costumer
Brian Wooten

Brian Wooten

Key Set PA