Art in the Twenty-First Century - Reality/Doc (TV)

Filters
Sort by:
Juan A Torres

Juan A Torres

Sound
Maytal Ahrony

Maytal Ahrony

Intern
Rick Albright

Rick Albright

Sound
Joyce Alcantara

Joyce Alcantara

Intern
jarred Alterman

jarred Alterman

Assistant Camera
jarred Alterman

jarred Alterman

Cinematographer
Laurie Anderson

Laurie Anderson

Writer
Benton Bainbridge

Benton Bainbridge

Online Editor
Bob Bass

Bob Bass

Driver
Andrea Beeman

Andrea Beeman

Producer
Asier Bilbao

Asier Bilbao

Location Manager
Lamar Bloodworth

Lamar Bloodworth

Gaffer/Grip
Peter Boynton

Peter Boynton

Gaffer
David Brownlow

David Brownlow

Sound
Heather Burak

Heather Burak

Assistant Editor
Eric C Williams

Eric C Williams

Sound
Danny Caccavo

Danny Caccavo

Post Mix
Marion Cajori

Marion Cajori

Editor
Steven Carrillo

Steven Carrillo

Production Assistant
John Chater

John Chater

Additional Photography
Mark Chevarria

Mark Chevarria

Production Assistant
Marty Cole

Marty Cole

Sound
Rachel Connolly

Rachel Connolly

Assistant
Margaret Crimmins

Margaret Crimmins

Sound Editing
Christina Darcy

Christina Darcy

Intern
Ray Day

Ray Day

Sound
Anya Dehr-Turrell

Anya Dehr-Turrell

Production Assistant
Stuart Deutsch

Stuart Deutsch

Sound
Kit Dibenedetto

Kit Dibenedetto

Grip/Swing
Susan Dowling

Susan Dowling

Executive Producer
Chris Dowling

Chris Dowling

Production Assistant
Heather Dunbar

Heather Dunbar

Props
Doug Dunderdale

Doug Dunderdale

Sound
Doug Dunderdale

Doug Dunderdale

Assistant Camera
Kent Eanes

Kent Eanes

Gaffer/Grip
Bob Elfstrom

Bob Elfstrom

Director of Photography
Marilys Ernst

Marilys Ernst

Sound
Mark Falstad

Mark Falstad

Director of Photography
Michelle Fernandez Echebarre

Michelle Fernandez Echebarre

Location Manager
Aldo Ferraris Hierro

Aldo Ferraris Hierro

Sound
John Fintel

John Fintel

Sound
Peter Foley

Peter Foley

Composer
Joey Forsyte

Joey Forsyte

Director of Photography
Leslie Fritz

Leslie Fritz

Intern
Hilda Frontanes Suarez

Hilda Frontanes Suarez

Location Manager
Peter G Miller

Peter G Miller

Sound
Graham Gangi

Graham Gangi

Production Assistant
Andrew Garrison

Andrew Garrison

Sound
Edgar Gil

Edgar Gil

Director of Photography
Heather Glass

Heather Glass

Production Assistant
Johanna Goldfeld

Johanna Goldfeld

Intern
Ali Goldman

Ali Goldman

Props
Matthew Gordon

Matthew Gordon

Assistant Camera
John Griffiths

John Griffiths

Assistant Camera
Zhanna Gurvich

Zhanna Gurvich

Props
Susannah Gust

Susannah Gust

Intern
Maria Habib

Maria Habib

Assistant Editor
Ned Hallick

Ned Hallick

Gaffer/Grip
Brent Hamilton

Brent Hamilton

Production Assistant
James Harithas

James Harithas

Director
Courtney Harrell

Courtney Harrell

Production Assistant
Heidi Hesse

Heidi Hesse

Sound
Dennis Hollyfield

Dennis Hollyfield

Gaffer/Grip
Terry Hopkins

Terry Hopkins

Director of Photography
Moayad Hunaydi

Moayad Hunaydi

Director of Photography
Brooke Hunyady

Brooke Hunyady

Makeup Artist
Tom Hurwitz

Tom Hurwitz

Director of Photography
Brian Hwang

Brian Hwang

Assistant Camera
Brian Hwang

Brian Hwang

Production Assistant
Patrick J Webb

Patrick J Webb

Grip/Swing
Gautam K Choudhury

Gautam K Choudhury

Sound
Chris Kellett

Chris Kellett

Sound
John Kim

John Kim

Assistant Editor
Ken Kobland

Ken Kobland

Additional Photography
Ben Kolak

Ben Kolak

Cinematographer
Ramon Larrabaster

Ramon Larrabaster

Sound
Adam Larsen

Adam Larsen

Additional Photography
Quinn Latimer

Quinn Latimer

Researcher
Quinn Latimer

Quinn Latimer

Publication Coordinator
Sage Lehman

Sage Lehman

Intern
Don Lenzer

Don Lenzer

Additional Photography
Maroos Levy

Maroos Levy

Animation Stand Photographer
Melody London

Melody London

Editor
Wilson M Waggoner

Wilson M Waggoner

Gaffer/Grip
John M. Roche

John M. Roche

Gaffer/Grip
Mikael Manoukian

Mikael Manoukian

Sound Recordist
Mikael Manoukian

Mikael Manoukian

Producer
Paul Marbury

Paul Marbury

Assistant Camera
Donna Marino

Donna Marino

Editor
John Marton

John Marton

Director of Photography
Paco Mayo

Paco Mayo

Gaffer/Grip
Kelly McCoy

Kelly McCoy

Intern
Genevieve Mercatante

Genevieve Mercatante

Intern
Erick Michaud

Erick Michaud

Production Assistant
Wesley Miller

Wesley Miller

Researcher
Gabriel Monts

Gabriel Monts

Production Assistant
Melissa Morgan

Melissa Morgan

Production Assistant
Eve-Laure Moros Ortega

Eve-Laure Moros Ortega

Series Producer
Heather Murray

Heather Murray

Production Assistant
Helen Nagge

Helen Nagge

Director
Steve Nealey

Steve Nealey

Assistant Camera
Chip Nusbaum

Chip Nusbaum

Additional Photography
Brian O'Carroll

Brian O'Carroll

Assistant Camera
Kathleen Pellicer

Kathleen Pellicer

Producer
Manuel Pellicer

Manuel Pellicer

Producer
Eric Pfriender

Eric Pfriender

Production Assistant
Glen Piegari

Glen Piegari

Assistant Camera
Alan Pierce

Alan Pierce

Assistant Camera
Anya Popova

Anya Popova

Production Assistant
Matthew Prinzing

Matthew Prinzing

Assistant Editor
Enrique Puig

Enrique Puig

Assistant Camera
Beth Puorro

Beth Puorro

Assistant Camera
Kier Randall

Kier Randall

Post Production Supervisor
Laura Recht

Laura Recht

Director Of Education
Orlando Rivera

Orlando Rivera

Production Assistant
Eric Robel

Eric Robel

Package Design
Steven Robinson

Steven Robinson

Sound
Mark Roy

Mark Roy

Sound
Wes Sandel

Wes Sandel

Sound
Wes Sandel

Wes Sandel

Director of Photography
Bob Sargent

Bob Sargent

Location Manager
Kip Savoie

Kip Savoie

Assistant Camera
Alan Sawyer

Alan Sawyer

Sound
Kate Schmitz

Kate Schmitz

Assistant Editor
jeffrey Seelbach

jeffrey Seelbach

Intern
Ian Serfontein

Ian Serfontein

Camera Operator
Deborah Shaffer

Deborah Shaffer

Additional Photography
Oliver Shanti and Friends

Oliver Shanti and Friends

Tai Chi Music
Joel Shapiro

Joel Shapiro

Director of Photography
Ed Sherin

Ed Sherin

Creative Consultant
Anita Sieff

Anita Sieff

Additional Photography
Steve Silkensen

Steve Silkensen

Editor
Gary Silver

Gary Silver

Sound
Greg Smith

Greg Smith

Sound Editing
Susan Sollins

Susan Sollins

Executive Producer And Curator
Scott Stevens

Scott Stevens

Production Assistant
Scott Szabo

Scott Szabo

Sound
Greg Szabo

Greg Szabo

Gaffer/Grip
J T Takagi

J T Takagi

Sound
Catherine Tatge

Catherine Tatge

Director
Kate Taverna

Kate Taverna

Editor
Dyanna Taylor

Dyanna Taylor

Director of Photography
Kevin Tierney

Kevin Tierney

Production Assistant
Lieven Van Hulle

Lieven Van Hulle

Gaffer/Grip
Alexei Van Mourik

Alexei Van Mourik

Production Assistant
Pedro Villalon

Pedro Villalon

Gaffer/Grip
Tony Volante

Tony Volante

Sound Mix
Bill Wander

Bill Wander

Sound
William Wegman

William Wegman

Writer
Pam Wegman

Pam Wegman

Costumes
Michael Weingrad

Michael Weingrad

Post Production Supervisor
Erin Wile

Erin Wile

Production Assistant
Ben Wolf

Ben Wolf

Assistant Camera
Migs Wright

Migs Wright

Associate Producer
Stacy Wu

Stacy Wu

Intern
Don Wyllie

Don Wyllie

Online Editor
John Yaffe

John Yaffe

Music Supervisor
Joseph Yario

Joseph Yario

Sound
Anita H.M. Yu

Anita H.M. Yu

Motion Graphics
Amanda Zinoman

Amanda Zinoman

Editor