Eco-Challenge Borneo - Reality/Doc (TV)

Filters
Sort by:
Bernard Adamczyk

Bernard Adamczyk

Assistant Editor
Dr. Adrian Cohen

Dr. Adrian Cohen

Medical Director
Marie Arabit

Marie Arabit

Transcriber/Logger
Ratna Arif

Ratna Arif

Location Event Coordinator
John Armstrong

John Armstrong

Camera Operator
Michael Audick

Michael Audick

Camera Operator
Bill Ball

Bill Ball

Assistant Editor
Maria Baltazzi

Maria Baltazzi

Producer
Mark Bennett

Mark Bennett

Production Assistant
Jay Bienstock

Jay Bienstock

Producer
Biff Bracht

Biff Bracht

Camera Operator
Biff Bracht

Biff Bracht

Camera Operator
Allison Bratcher

Allison Bratcher

Travel Coordinator
Jonathon Braun, ACE

Jonathon Braun, ACE

Editor
David Brown

David Brown

Associate Producer
David Brown

David Brown

Associate Producer
Mark Burnett

Mark Burnett

Executive Producer
Michael Cabalero

Michael Cabalero

Transcriber/Logger
Ric Carson

Ric Carson

Transcriber/Logger
Derek Carver

Derek Carver

Sound Mixer
Brian Catalina

Brian Catalina

Editor
Brian Catalina

Brian Catalina

Supervising Editor
Tom Clausen

Tom Clausen

Sound Mixer
Mark Cochi

Mark Cochi

Sound Mixer
Brady Connell

Brady Connell

Supervising Producer
Aaron Contreras

Aaron Contreras

Production Assistant
Richard Dallett

Richard Dallett

Camera Operator
Jeremy Deabenderfer

Jeremy Deabenderfer

Sound Mixer
Marc Denis

Marc Denis

Production Coordinator
Steven Dixon

Steven Dixon

Sound Mixer
Ian Douglas Vollmer

Ian Douglas Vollmer

Sound Mixer
Claude Duchesne

Claude Duchesne

Race Coordinator
Andrew Ecker

Andrew Ecker

Post Production Coordinator
Randall Einhorn

Randall Einhorn

Camera Operator
Morgan Elliott

Morgan Elliott

Producer
Kellie Erwin-Rhoads

Kellie Erwin-Rhoads

Sound Mixer
John Feist

John Feist

Producer
Libby Fernau

Libby Fernau

Sound Mixer
Zac Fisher

Zac Fisher

Sound Mixer
Scott Flavelle

Scott Flavelle

Race Technical Director
Rob Fortunato

Rob Fortunato

Camera Operator
Barbara Frederick

Barbara Frederick

Transcriber/Logger
Chris Gargus

Chris Gargus

Camera Operator
Kevin Garrison

Kevin Garrison

Camera Operator
David Gillespie

David Gillespie

VIP Marketing Coordinator
Joan Goldberg Much

Joan Goldberg Much

Associate Director
Henry Harmon Jr

Henry Harmon Jr

Assistant Editor
Amanda Harrell

Amanda Harrell

Production Manager
Jim Harrington

Jim Harrington

Camera Operator
Lisa Hennessy

Lisa Hennessy

Co-Executive Producer
Kevin Hodder

Kevin Hodder

Race Manager
John Homesley

John Homesley

Transcriber/Logger
Cathie Horlick

Cathie Horlick

Transcriber/Logger
Catherine Horlick

Catherine Horlick

Transcriber/Logger
Blake Hottle

Blake Hottle

Camera Operator
Stacy Hruby

Stacy Hruby

Sound Mixer
L J Wilson

L J Wilson

Race Coordinator
Tony Jensen

Tony Jensen

Sound Mixer
Carla Jones

Carla Jones

Production Coordinator
Carla Jones

Carla Jones

Transportation Coordinator
Ariel Keefer

Ariel Keefer

Production Coordinator
Erin Kelley

Erin Kelley

Assistant Camera Engineer
Dan Kelley

Dan Kelley

Boat Westcam Operator
Noraini Khan

Noraini Khan

Location Event Coordinator
David Kronawitter

David Kronawitter

Transcriber/Logger
Julie La Prtah

Julie La Prtah

Lead Accountant
Ivan Ladizinsky

Ivan Ladizinsky

Editor
Russ Landau

Russ Landau

Theme Music
Andre Lapalme

Andre Lapalme

Sound Mixer
Terence Lim

Terence Lim

Location Television Coordinator
Dave Lindstrom

Dave Lindstrom

Director of Photography
Derek Lovie

Derek Lovie

Helicopter Westcam Operator
Mark Lynch

Mark Lynch

Camera Operator
Steven M Guercio

Steven M Guercio

Sound Mixer
Brian Marleau

Brian Marleau

Camera Operator
Antonio Marques

Antonio Marques

Sound Mixer
Ilana McAllister

Ilana McAllister

First Assistant Accountant
Gavin McCrary

Gavin McCrary

Camera Operator
Eric McMahon

Eric McMahon

Sound Mixer
Fernando Mills

Fernando Mills

Researcher
Michael Murray

Michael Murray

Camera Operator
Bill Noble

Bill Noble

Camera Operator
Kevin Padden

Kevin Padden

Sound Mixer
Frederik Pichel

Frederik Pichel

Associate Producer
Becky Plaza

Becky Plaza

Competitor Relations Coordinator
Tim Powell

Tim Powell

Producer
Amrk Rampangajouw

Amrk Rampangajouw

Location Travel Assistant
Matthew Reccow

Matthew Reccow

Volunteer Coordinator
Dawn Redmond

Dawn Redmond

Audio Assistant
Ty Roberts

Ty Roberts

Assistant Camera
Peter Robinson

Peter Robinson

Transportation Captain
Jamie Schutz

Jamie Schutz

Assistant Director
Chris Simpson

Chris Simpson

Editorial Supervisor
Matthew Sohn

Matthew Sohn

Camera Operator
Stefan Springman

Stefan Springman

Sound Mixer
Jeff Streich

Jeff Streich

Camera Operator
Alex Taubr

Alex Taubr

Transcriber/Logger
Eric Thein

Eric Thein

Location Manager
Steve Theroux

Steve Theroux

Sound Mixer
Royce Toni

Royce Toni

Second Assistant Director
Martin Unversaw

Martin Unversaw

Camera Operator
Jim Ursulak

Jim Ursulak

Sound Mixer
Louise Van Patten

Louise Van Patten

Production Coordinator
David Vanacore

David Vanacore

Music
Larry Warner

Larry Warner

Camera Operator
Katie Wassenaar

Katie Wassenaar

Post Production Supervisor
Heather Weide

Heather Weide

Assistant Editor
Fed Wetherbee

Fed Wetherbee

Sound Mixer
Brian Whitlock

Brian Whitlock

Sound Mixer
Brent Wilmot

Brent Wilmot

Camera Engineer
Randy Wimberg

Randy Wimberg

Camera Operator
Evan Wright

Evan Wright

Editor
Catherine Yates

Catherine Yates

Race Technical Coordinator
Brian York

Brian York

Editor