Winning Lines - Scripted (TV)

Filters
Sort by:
Charlene A Rader

Charlene A Rader

Script Supervisor
Scott A. Stone

Scott A. Stone

Executive Producer
Leslie Aquaviva Shulman

Leslie Aquaviva Shulman

Contestant Producer
Tom Avery

Tom Avery

Electronics Operator
Denny Barry

Denny Barry

Stage Manager
Michael Bauer

Michael Bauer

Researcher
Jennifer Benner

Jennifer Benner

Production Administrator
Matthew Berkowitz

Matthew Berkowitz

Production Assistant
W Greg Bohnert

W Greg Bohnert

Associate Producer
Joe Bowman

Joe Bowman

Camera Operator
Stephen Brown

Stephen Brown

Co-Executive Producer
Eric Bush

Eric Bush

Production Assistant
Jym Buss

Jym Buss

Researcher
Jim Carne

Jim Carne

Lighting Designer
Heidi Cayn Friedman

Heidi Cayn Friedman

Executive in Charge (EIC)
Charles Ciup

Charles Ciup

Technical Director
Gregory Clewlow

Gregory Clewlow

Production Coordinator
Gina Coleman

Gina Coleman

Contestant Coordinator
Dean Cosanella

Dean Cosanella

Camera Operator
Tracy Eskander

Tracy Eskander

Stage Manager
Craig Factor

Craig Factor

Stage Manager
Julie Faller

Julie Faller

Wardrobe Stylist
Juli Faller *

Juli Faller *

Wardrobe Stylist
Bryan Faris

Bryan Faris

Vari-Lite Operator
Joshua Flanagan

Joshua Flanagan

Executive Assistant
Mari Flores

Mari Flores

Contestant Coordinator
Tracy Fraser

Tracy Fraser

Production
David G. Stanley

David G. Stanley

Executive Producer
Mike Gannon

Mike Gannon

PA Mixer
Neil Gold

Neil Gold

Key Grip
Steve Hagerman

Steve Hagerman

Board Operator
Andrew Hilton

Andrew Hilton

Researcher
Kimberly Holtzman

Kimberly Holtzman

Contestant Coordinator
Kimberly Holtzman Sloan

Kimberly Holtzman Sloan

Contestant Coordinator
John Ivo Gilles

John Ivo Gilles

Production Designer
Barry J. Ward

Barry J. Ward

Post Production Supervisor
Teresa Johnson

Teresa Johnson

Tape Operator
Darren Kane

Darren Kane

Associate Producer
Andy Kantola

Andy Kantola

Stage Manager
Wayne Kelly

Wayne Kelly

Camera Operator
Staci Kline

Staci Kline

Script Supervisor
Bodey Kober

Bodey Kober

Editor
Frans Koster

Frans Koster

Utility
Sue Langham

Sue Langham

Line Producer
Guy Lia

Guy Lia

Researcher
Brian Loewe

Brian Loewe

Camera Operator
John M Zook

John M Zook

Associate Director
Martin Matich

Martin Matich

Electrician
Mike Mazzetti

Mike Mazzetti

Sound Mixer
Gary Metz

Gary Metz

Video Control
Matt Musgrave

Matt Musgrave

Assistant Production Coordinator
Jon Peper

Jon Peper

Researcher
Rebecca Pistilli

Rebecca Pistilli

Contestant Coordinator
Michael Prescott

Michael Prescott

Writer
Mary Resnik

Mary Resnik

Makeup Artist
Jason Rhodes

Jason Rhodes

Segment Producer
Pete Ritter

Pete Ritter

Gaffer
Lee Rizor

Lee Rizor

Camera Operator
Todd Rohrbacher

Todd Rohrbacher

Researcher
Michael Siegman

Michael Siegman

Production Coordinator
Mark Skowronski

Mark Skowronski

Post Production Coordinator
Ted Smith

Ted Smith

Writer
Paul Smith

Paul Smith

Executive Producer
Joe Stewart

Joe Stewart

Production Designer
Keith Strachan

Keith Strachan

Title Theme
Tom Summers

Tom Summers

Post Production Coordinator
Ernest Vasquez

Ernest Vasquez

Electrician
Andy Walmsley

Andy Walmsley

Production Designer
Barry Ward

Barry Ward

Post Production Supervisor
Penny York

Penny York

Tape Operator
Craig Young

Craig Young

Researcher
Jim Yukich

Jim Yukich

Director
Troy Zestos

Troy Zestos

Hair Stylist