The 23rd Annual Daytime Emmy Awards - Live / Special Event (TV)

Filters
Sort by:
Lois A Cascio

Lois A Cascio

Production Staff
Terry Adams

Terry Adams

Technical Lead
Barry Adelman

Barry Adelman

Writer
Susan Altstaedter

Susan Altstaedter

Production Staff
Jonathan Aroesty

Jonathan Aroesty

Videotape
John B Field

John B Field

Technical Director
Charlie B Huntley

Charlie B Huntley

Camera Operator
Dee Baker

Dee Baker

Executive in Charge (EIC)
Patrick Baltzell

Patrick Baltzell

House PA
Bob Bardo

Bob Bardo

Associate Producer
Richie Beck

Richie Beck

Production Electric
Rick Benavides

Rick Benavides

Production Staff
Bob Benedetti

Bob Benedetti

Utility
Terry Bianco

Terry Bianco

Makeup Artist
Jenny Boisclair

Jenny Boisclair

Production Staff
Diane Brounstein

Diane Brounstein

Researcher
John Burdick

John Burdick

Camera Operator
Ed Campbell

Ed Campbell

Post Audio Mixer
Tina Cannizzaro

Tina Cannizzaro

Production Staff
Tom Carroll

Tom Carroll

Utility
James Casares

James Casares

Production Staff
Lauri Chryss

Lauri Chryss

Production Coordinator
Kari Clark

Kari Clark

Assistant
Dick Clark

Dick Clark

Executive Producer
Lauren Class Schneider

Lauren Class Schneider

Stage Manager
Joe Cranzano

Joe Cranzano

Makeup Artist
Mike Cunningham

Mike Cunningham

Utility
Anthony DeFonzo

Anthony DeFonzo

Utility
Betty DeStephano

Betty DeStephano

Hair Stylist
Robert Dickinson

Robert Dickinson

Lighting Designer
Bell Dramatic Serial Company

Bell Dramatic Serial Company

Footage
Russell Dunn

Russell Dunn

Graphics
Arthur E Lewis

Arthur E Lewis

Stage Manager
David Eastwood

David Eastwood

Camera Operator
Matthew Favaro Jr.

Matthew Favaro Jr.

Script Coordinator
Stephanie Fry

Stephanie Fry

Assistant
Bron Galleran

Bron Galleran

Teleprompter
Bob Gautieri

Bob Gautieri

Graphics Designer
Jordan Goodman

Jordan Goodman

Post Production Supervisor
Barbara Gregson

Barbara Gregson

Program Clearance
Traci Gross

Traci Gross

Production Staff
Keith Guadarrania

Keith Guadarrania

Utility
Keith Hall

Keith Hall

Communications
Don Harary

Don Harary

Production Coordinator
Kevin Hayes

Kevin Hayes

Technical Lead
Juli Hill

Juli Hill

Audience Coordinator
Lynn Hoffman-Dervis

Lynn Hoffman-Dervis

Makeup Artist
Len Hughes

Len Hughes

Casting
Richard J Beck

Richard J Beck

Boom Operator
Andrew J Ralston

Andrew J Ralston

Assistant Editor
Louis J. Horvitz

Louis J. Horvitz

Director
Ed Jackson

Ed Jackson

Makeup Artist
Mike Jenkins

Mike Jenkins

Audio
Michelle Karlich

Michelle Karlich

Travel Coordinator
Allan Kartun

Allan Kartun

Associate Director
Dana Kenerson

Dana Kenerson

Production Staff
Christine Kennelly

Christine Kennelly

Production Staff
Ray Klausen

Ray Klausen

Production Designer
James L Eaton

James L Eaton

Editor
Bob LaMasney

Bob LaMasney

Audio Sweetener
Fritz Lange

Fritz Lange

Audio
Spyke LastName

Spyke LastName

Editor
Norm Levin

Norm Levin

Projection
Deybe Lisbe

Deybe Lisbe

Production Staff
John M. Best

John M. Best

Production Supervisor
Donna Martin

Donna Martin

Executive In Charge Of Audience
Aaron May

Aaron May

Announcer
Cheryl McKinney

Cheryl McKinney

Production Staff
Jay Milla

Jay Milla

Camera Operator
Anthony Mirante

Anthony Mirante

Stage Manager
John Morgan

John Morgan

Vari-Lite Operator
Nicole Nadolenco

Nicole Nadolenco

Assistant
Andrea Naier

Andrea Naier

Stage Manager
Gary Natoli

Gary Natoli

Stage Manager
Hank Neimark

Hank Neimark

Stage Manager
Lyn Noland

Lyn Noland

Camera Operator
Susan Noll

Susan Noll

Video
Susan Paley Abramson

Susan Paley Abramson

Executive In Charge Of Talent
Carl Peoples

Carl Peoples

Production Staff
Bill Philbin

Bill Philbin

Camera Operator
Rich Pisani

Rich Pisani

Talent Coordinator
David Plakos

David Plakos

Camera Operator
Michael Polito

Michael Polito

Associate Director
Pedro R Guillermo

Pedro R Guillermo

Assistant Editor
Jeffrey R Rudeen

Jeffrey R Rudeen

Script Supervisor
Kenneth R Shapiro

Kenneth R Shapiro

Writer
Tammy Raab

Tammy Raab

Talent Coordinator
Hector Ramirez

Hector Ramirez

Camera Operator
Leigh Rand

Leigh Rand

Art Director
Paul Ranieri

Paul Ranieri

Video
Susanne Rasfalk

Susanne Rasfalk

Production Staff
Ron Reaves

Ron Reaves

House PA
Blake Reese

Blake Reese

Production Staff
Lori Robinson

Lori Robinson

Production Staff
Manny Rodriguez

Manny Rodriguez

Camera Operator
Adrianne Rogers

Adrianne Rogers

Associate Director
Amy Roth

Amy Roth

Researcher
Gary S Vanderbergh

Gary S Vanderbergh

Editor
Keaton S Walker

Keaton S Walker

Art Director
Phyllis Sagnelli

Phyllis Sagnelli

Hair Stylist
Dan Sameha

Dan Sameha

Post Production Coordinator
Paul Sandweiss

Paul Sandweiss

Sound Mixer
Al Schwartz

Al Schwartz

Producer
NL Shefts

NL Shefts

Production Coordinator
Ron Sheldon

Ron Sheldon

Camera Operator
Ron Smith

Ron Smith

Camera Operator
Mark Spector

Mark Spector

Audio
Lenny Stack

Lenny Stack

Music Production Director
Jackie Stathis

Jackie Stathis

Audience Coordinator
Maurice Tannenbaum

Maurice Tannenbaum

Makeup Artist
Children's Television Workshop

Children's Television Workshop

Footage
Peter Ten Haagen

Peter Ten Haagen

Videotape
Joe Valentino

Joe Valentino

Production Carpenter
Susan Vescera

Susan Vescera

Production Staff
David Wader

David Wader

Stage Manager
Jim Washburn

Jim Washburn

Utility
Allan Wells

Allan Wells

Effects Technical Director
Kevin White

Kevin White

Utility
Jim Will

Jim Will

Maintenance
Don Wollman

Don Wollman

Executive in Charge (EIC)
Robert Wood

Robert Wood

Production Staff
Rich York

Rich York

Utility